Finans Genel
Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

25 Mayıs Pazartesi günü ABD piyasaları Memorial Day sebebiyle tatildi. Hisse senetleri işlem görmezken ABD endeks vadelileri yarım gün işleme açıktı.

0 2.692

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

25 Mayıs Pazartesi günü ABD piyasaları Memorial Day sebebiyle tatildi. Hisse senetleri işlem görmezken ABD endeks vadelileri yarım gün işleme açıktı. Ülkelerin kademeli de olsa normale dönmeye başlaması piyasaya moral veren gelişmelerden biri oldu. Ancak son günlerde tırmanan ABD-Çin gerginliği ve Hong Kong’ta devam eden protestolar tehdit oluşturuyor. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq vadelilerinde %1’in üzerinde primli kapanış gerçekleşti. S&P 500 Haziran kontratı 2990 seviyesine kadar yükselerek 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. 2997 seviyesinde bulunan 200 günlük ortalama da bu bölgedeki önemli seviyelerden biri olarak dikkat çekiyor. Nasdaq vadelileri ise daha önde hareket ederek 21 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Bu yükselişle birlikte Covid-19 satışının neredeyse tamamı geri alınmış oldu ve endeks tarihi zirvesine yaklaştı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

İngiltere borsaları da Banka tatili sebebiyle kapalıydı. Diğer ülke endekslerinde ise hem İngiltere hem de ABD tatili sebebiyle düşük hacimli işlemler gerçekleşti ancak majör Avrupa endekslerinde %2’nin üzerinde primler dikkat çekti. DAX endeksinde gün boyu süren alımlarla birlikte 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviye test edildi. Günün kapanışı günün en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Benzer şekilde Fransa CAC 40 endeksi de günün en yüksek seviyesinde güçlü bir kapanış yaptı ancak son günlerde görülen zirveleri geçemedi. DAX endeksinde tüm sektörler primli kapanış yaptı. Sağlık %5,3, bilgi teknolojileri %4,2 ve endüstri %3,2 değer kazançlarıyla öne çıkan sektörler oldu. Bayer şirketi, devam eden davalarının büyük çoğunluğunda anlaşmaya vardığı haberleriyle %7,8 primli kapanış yaptı. Almanya’nın Deutsche Lufthansa için 9 milyon Euro büyüklüğünde kurtarma paketi teklif edeceği haberiyle şirket hisseleri %7,5 değer kazancıyla günü sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku