Finans Genel
Finansla ilgili her şey!

Batı Teksas petrolü haftayı % 13, Brent ise % 8 yükselişle bitirdi

Petrol fiyatları geçen haftayı küresel ekonominin yükseliş yolunda ilerlediği beklentisiyle yükselişle kapattı.

0 3.226

Batı Teksas petrolü haftayı % 13, Brent ise % 8 yükselişle bitirdi

Petrol fiyatları geçen haftayı küresel ekonominin yükseliş yolunda ilerlediği beklentisiyle yükselişle kapattı. ABD’nin Batı Teksas petrolünün varili Cuma günü yüzde 2 seviyesinde değer yitirerek 33.25 dolara inse de haftayı yüzde 13 primle kapattı. Brent petrolünün varili ise Cuma günü yüzde 2.6 geriledi ancak haftalık artışı yüzde 8 oldu.

Cuma günkü düşüş Washington ile Pekin arasındaki gerginliğin artmasından kaynaklandı. Çin’in Hong Kong’ta yeni bir ulusal güvenlik uygulaması planlaması ABD’yi kızdırdı. Başkan Donald Trump, Çin bu planı uygularsa, ABD yönetiminin çok güçlü tepki göstereceğini açıkladı.

Batı Teksas petrolü haftayı % 13, Brent ise % 8 yükselişle bitirdi

Hafta boyunca ise, koronavirüs salgınıyla ilgili iyimser hava, kısıtlamaların kalkması, ekonomilerin yeniden açılması, ABD’de ham petrol stoklarında düşüş petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Haftaya 29.53 dolardan başlayan Batı Teksas petrolünün varili Perşembe günü 34.66 dolara kadar, haftaya 32.78 dolardan başlayan Brent petrolün varili ise 36.98 dolara kadar çıktı.

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku