Finans Genel
Finansla ilgili her şey!

Covid-19’un Getirdiği Değişimler Sektörel Risk ve Fırsatlar

2 1.530

Covid-19’un Getirdiği Değişimler Sektörel Risk ve Fırsatlar

Kuşkusuz yeni tip koronavirüs pek çok sektörü derinden etkileyip köklü yapısal değişimlere neden oldu. Bazı sektörler için bu salgın, mevcut risklerin yerini yeni fırsatların almasıyla kazanca dönüşürken bazı sektörler için ise sonu görünmeyen bir tünele girme etkisine neden oldu.

Bu gibi dönemlerde riskleri fırsatlara dönüştürmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Buna en net örneklerden biri yıllık 900 ton kolonya üretimi gerçekleştiren fabrikanın üretimin durmasıdır. Halbuki böylesine 2 yıllık kolonya satışlarının 2 ayda satıldığı bir dönemde en şanslı şirketlerin kolonya ve maske üreticileri olduğu sanıldı. Aksine kolonya üretimi yeterli alkol temin edilemediğinden ötürü böyle fırsat sanılan olguyu riske dönüştürürken, artık dayanma gücü kalmayan tekstil firmalarının da üretimlerini yüz maskesi ve tulum gibi koruyucu kıyafetlere çevirmeleri beklenmedik değişimleri de birlikte getirdi.

Covid-19’un Getirdiği Değişimler Sektörel Risk ve Fırsatlar

Çok sayıda firma son 3 ayda yoğun şekilde yüz maskesi üretimine başlarken fırsatın içindeki riskleri ise gözden kaçırıyorlardı. Çünkü daha önceden sadece medikal firmaların hastaneler için belli miktarlarda üretilen bu medikal ürünler az sayıda firma tarafından üretildiğinden bunların CE ve ISO 13485 gibi belgeler için akredite kuruluş ve laboratuvar Türkiye’de yoktu. Üstelik bu tıbbi ve tıbbi olmayan medikal ürünleri yurt dışına belgelendirme testi içinde göndermek mümkün değildi çünkü havayolu, karayolu, kurya ve kargo şirketleri ile numune iletmeniz veya herhangi bir ülkede CE testi yapacak firmalarda faaliyette değildi.

Bugün Covid-19 için üretilen bu ürünlerin eğer CE işareti ve 13485:2016 geçerli belgeleri yoksa bu ürünleri kamu kuruluşlarına, hastanelere satmanız veya ihraç etmeniz, ürünlere bu kadar talep varken bile mümkün olmuyordu.

Covid-19’un Getirdiği Değişimler Sektörel Risk ve Fırsatlar

Yukarıda bahsi geçen farklı örnekler risk zannedilen olayların nasıl fırsata dönüşebileceğini, fırsat sanılan durumların arkalarında farklı tehdit ve risklerin gizlenebileceğini anlamak açısından oldukça önemli.

Tamda bu nedenle tüm kalite yönetim sistemlerinin hangi nedenle risk fırsat temelli düşünmeyi benimsemesi gerektiğini bu nedenle ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemiyle risk ve fırsat olgusunun kurum ve kuruluşlarda neden önemli olduğunu açıklıyordu.

Bundan sonraki dönemde daha pek çok yönetim sistemi örneğin İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 45001:2018 ve diğer sistemlerde dahil her güncellemede bu pandemi dikkate alınarak güncellenecektir.

Artık kısaca KKD denilen Kişisel Koruyucu Donanım sadece İSG 45001 belgesine sahip işletmeler için değil tüm firmaların uygulaması gereken bir zorunluluk olacak.

Üstelik bu durum İSG yönetim sistemine oluşacak talebi de tetikleyebilir.

Daha düne kadar Türkiye’de faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşlarına en çok sorulan ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 27001, ISO 50001 gibi iso belgelerinin yanında yılda sadece bir bilmediniz en fazla beş kez sorulan ISO 13485 medikal kalite yönetim sistemi koronavirüs ile birlikte günde binlerce kez aranan iso kalite belgeleri arasına girdi.

Dezenfektan kabinleri, siperlikler, hijyen ürünleri, sıvılar, sabunlar, siperlik, tulum, yüz maskeleri üreten veya üretimlerini tümüyle bu sektörlere çeviren firmaların talep doyana kadar artması normal sonuç olarak görülüyor.

Kuruluşların bundan sonra SWOT analizlerine daha farklı bir gözle bakmaları, ISO 22301 İş Sürekliliği gibi yönetim sistemlerinin en azından ne anlama geldiğinin farkında varmaları daha çok ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Bu dönem sonrası yeni normalleşme kapsamında kuralların (prosedürlerin, talimatların, planların ve hedeflerin) yeniden yazılması gerekiyor.

 

 

2 Yorumlar
  1. Murat diyor

    Koronavirüsle birlikte maske ve korumalarla yaşamaya alışmanız gerekiyor. Birde bunları satın alırken ce ve 13485’i varmı diye bakacağız demek.

    1. Finans Genel diyor

      Yorumunuz için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku